SmallRig 5716 S70 Wireless Microphone with Multi-Device Compatibility White – sistem microfon wireless 2 persoane 2.4GHz
Durata de livrare: Disponibil la comandă. Termenul de livrare se confirmă telefonic sau pe e-mail.
SmallRig S70 (SKU 5716) este varianta albă a sistemului de microfon wireless S70 Multi-Device — kitul cel mai complet din gama S70, incluzând ambele tipuri de receptoare simultan: receptorul USB-C plug-in (5.9g, pentru smartphone Android, DJI Osmo și Insta360 cu USB-C) și receptorul Camera RX cu ieșire 3.5mm TRS (12.5g, pentru camere mirrorless, DSLR și camere de acțiune cu intrare microfon 3.5mm). Împreună cu 2 transmițătoare clip-on ultra-slim semi-invizibile logo-free (8.8mm, 8.8g, clemă nitinol), carcasa de încărcare (40+ ore total) și aplicația SmallGoGo (iOS/Android), S70 5716 oferă cea mai completă configurație din gama SmallRig S70 pentru creatori de conținut care utilizează atât camera cât și smartphone-ul în același workflow de producție. Chip audio: ATS3031, 48kHz/24-bit, SNR 70dB, max SPL 120dB, 9 EQ presets calibrate de inginerul câștigător de Grammy Luca Bignardi. Raza wireless: 300m. Culoare: Alb. SKU: 5716.
Diferențiatorul principal al SmallRig S70 5716 față de variantele S70-A2 (exclusiv USB-C) și S70-C2 (exclusiv cameră 3.5mm) este includerea simultană a ambelor tipuri de receptoare: receptorul USB-C RX plug-in (5.9g, 42.6 × 16.7 × 8.9mm exclusiv conector) pentru smartphone Android/DJI Osmo/Insta360 cu USB-C și receptorul Camera RX cu ieșire 3.5mm TRS (12.5g, 43.0 × 23.0 × 12.0mm exclusiv cold shoe mount) pentru camere mirrorless, DSLR sau camere de acțiune cu intrare microfon 3.5mm TRS. Creatorii de conținut care filmează atât cu camera dedicată (vloguri, interviuri pe cameră mirrorless Sony, Canon, Nikon, Fujifilm, Panasonic) cât și cu smartphone-ul (live streaming, BTS, content rapid) beneficiază de un singur kit S70 5716 care acoperă ambele dispozitive simultan — fără a achiziționa 2 sisteme separate sau receptoare adiționale. Receptoarele sunt compacte și ușor de transportat împreună în geanta de filmare alături de carcasa de încărcare inclusă.
Receptorul Camera RX al SmallRig S70 5716 dispune de o ieșire 3.5mm TRS unbalanced (mono sau stereo, în funcție de modul de mixare selectat), se montează pe shoe-ul camerei prin cold shoe mount inclus și cântărește 12.5g — dimensiuni 43.0 × 23.0 × 12.0mm exclusiv cold shoe, cu indicator LED de semnal și nivel baterie integrat. Compatibilitatea 3.5mm TRS acoperă practic toate camerele mirrorless, DSLR, hibride și de acțiune cu intrare microfon jack: Sony Alpha (A7, A9, ZV-E1, FX30, ZV-E10 etc.), Canon EOS R/M/RP, Nikon Z, Fujifilm X, Panasonic Lumix, GoPro Hero cu adaptor 3.5mm, DJI RS cu intrare 3.5mm și orice altă cameră cu jack microfon 3.5mm TRS. Câștigul de gain (5 nivele, ±6dB) se ajustează direct de pe receptorul Camera RX pentru adaptarea nivelului audio la specificul fiecărei camere. Receptorul Camera RX include și funcția de comutare a modului de mixare Mono/Stereo/Safety Track — selectabilă prin butonul dedicat sau prin aplicația SmallGoGo.
Receptorul USB-C RX al SmallRig S70 5716 este un receiver plug-in de 5.9g (42.6 × 16.7 × 8.9mm exclusiv conector) care se inserează direct în portul USB-C al smartphone-ului sau tabletei și funcționează ca dispozitiv USB Audio Class Compliant — recunoscut automat fără drivere în Android, pe modele select DJI Osmo și Insta360 cu USB-C. Funcția de pass-through pentru încărcarea smartphone-ului permite alimentarea simultană a dispozitivului în timp ce receptorul USB-C este conectat și înregistrează — eliminând problema descărcării accelerate a bateriei smartphone-ului în sesiunile lungi de vlogging, live streaming sau filmare mobilă, o limitare frecventă a receptoarelor USB-C plug-in fără pass-through. Receptorul USB-C suportă 3 livele de gain (pentru smartphone) și toate cele 3 moduri de mixare ale sistemului.
Cele 2 transmițătoare SmallRig S70 cântăresc 8.8g fiecare și dispun de un design semi-invizibil cu capsula microfon + corpul frontal expus de doar 8.8 × 29mm — practic invizibil pe guler, cravată sau margine de îmbrăcăminte — în timp ce corpul posterior cu clema are 37.15 × 25.0 × 9.38mm. Corpul transmițătorului este complet fără logo vizibil (logo-free) — esențial pentru filmări în care microfonul nu trebuie să fie vizibil la cameră: interviuri, vloguri, filmări de nuntă sau producții documentare. Clema de prindere din aliaj nitinol (nickel-titanium, memory alloy) revine la forma inițială după flexare repetată și asigură o forță de prindere fermă și constantă pe orice tip de material textil fără a-l deteriora. Microfonul omnidirectional 360° al transmițătorului captează uniform sunetul din toate direcțiile, eliminând necesitatea orientării precise a capsulei față de sursă — critică pentru lavaliere clip-on unde unghiul de fixare pe îmbrăcăminte variază. Disponibil în variantele optionale colorful mic heads pentru asortizarea cu îmbrăcămintea subiectului.
SmallRig S70 5716 utilizează cipul ATS3031 care asigură înregistrarea la 48kHz/24-bit cu un raport semnal-zgomot de 70dB și un nivel maxim de presiune sonoră de 120dB. Cele 9 preset-uri EQ au fost calibrate profesional de Luca Bignardi — inginer de sunet câștigător al premiului Grammy — și acoperă: General, Rich, Bright, Male, Female, Singing, Guitar, Violin și Ambient. Calibrarea de studio de la nivelul hardware-ului sistemului wireless compact este atipică în această categorie de preț și diferențiază S70 față de toți concurenții direcți care nu oferă EQ preset la nivelul transmițătorului. Efectul practic: sunetul înregistrat cu S70 necesită post-procesare audio minimă față de microfoanele wireless fără EQ preset — fiecare din cele 9 preset-uri oferind un punct de pornire calibrat profesional pentru tipul specific de sursă sonoră. Preset-urile se selectează din aplicația SmallGoGo (iOS/Android) sau direct de pe transmițător prin combinații de butoane.
SmallRig S70 5716 oferă 3 moduri de mixare selectabile: (1) Mono — ambele TX mixate pe un singur canal; (2) Stereo — TX1 pe canalul stâng (L), TX2 pe canalul drept (R), cu separare perfectă a vocilor pentru interviuri cu 2 persoane; (3) Safety Track — un canal înregistrează la nivel normal, al doilea la -6dB ca backup anti-clipping pentru scenarii de înregistrare imprevizibile. Cele 3 nivele de noise reduction (Low / Medium / High) selectabile printr-un singur buton pe transmițătoare atenuează zgomotele de fond (HVAC, trafic, vânt, mulțime) adaptabil la condițiile de filmare. Auto limiter-ul integrat atenuează automat vârfurile bruște de volum peste pragul de clipping — eliminând distorsiunile de saturare în replicile puternice sau sunetele bruște neașteptate. Butonul Mute dedicat pe fiecare transmițător permite controlul rapid al audio-ului fără a accesa receptorul sau aplicația.
Fiecare transmițător SmallRig S70 oferă până la 8 ore de funcționare continuă per încărcare. Carcasa de încărcare inclusă extinde autonomia totală a sistemului la peste 40 ore — acoperind 2–3 zile complete de filmare fără acces la priză. Varianta albă (SKU 5716) beneficiază de finisajul metalic premium (premium metallic finish) în culoarea albă, care diferențiază SmallRig S70 de alte sisteme de microfon wireless cu aspect plastic mat standard. SmallRig poziționează varianta albă ca „accesoriu estetic" care completează setup-urile de filmare cu echipamente albe sau pastel — o decizie de brand neobișnuită în categoria microfoanelor wireless profesionale, unde culoarea albă era anterior rară. Dimensiunile carcasei: 94.0 × 52.0 × 40.4mm, greutate: 129.2g. Carcasa se reîncarcă prin USB-C (cablu inclus).
SmallGoGo (disponibilă gratuit pentru iOS și Android) oferă control complet al setărilor avansate ale sistemului SmallRig S70: selecția celor 9 preset-uri EQ, ajustarea gain-ului (5 nivele cameră / 3 nivele smartphone), configurarea modului de mixare (Mono/Stereo/Safety Track), activarea/ajustarea celor 3 nivele de noise reduction și monitorizarea nivelului de baterie al transmițătoarelor și receptoarelor în timp real. Conexiunea dintre receptor și smartphone prin Bluetooth asigură controlul din aplicație fără a deconecta receptorul USB-C din portul de înregistrare. Butoanele fizice de pe transmițătoare și receptoare rămân active indiferent de aplicație, oferind control hardware direct pentru ajustările rapide în câmpul de filmare.
| Caracteristică | S70 5716 Multi-Device (White) | S70-C2 5717 (USB-C only, Black) | Hollyland LARK M2 Mini Combo | DJI Mic Mini Combo |
|---|---|---|---|---|
| Receptor USB-C inclus | ✓ (5.9g) | ✓ (5.9g) | ✓ (6g) | ✓ |
| Receptor Camera 3.5mm TRS inclus | ✓ (12.5g, cold shoe) | ✗ | ✓ (12g, cold shoe) | ✓ |
| Frecvență wireless | 2.4GHz Digital | 2.4GHz Digital | 2.4GHz GFSK + AFH | 2.4GHz Digital |
| Calitate audio | 48kHz / 24-bit | 48kHz / 24-bit | 48kHz / 24-bit | 48kHz / 24-bit |
| SNR | 70dB | 70dB | >70dB | N/A |
| Max SPL | 120dB | 120dB | 115dB | N/A |
| Rază wireless | 300m | 300m | 300m LOS / 40m NLOS | 250m |
| EQ Presets hardware | ✓ 9 (Grammy-tuned) | ✓ 9 (Grammy-tuned) | ✗ | ✗ |
| Moduri mixare | Mono/Stereo/Safety Track | Mono/Stereo/Safety Track | Mono/Stereo/Safety Track | Mono/Stereo/Safety Track |
| Noise Reduction | ✓ 3 nivele | ✓ 3 nivele | ✓ ENC 3 nivele | ✓ AI NR |
| Auto Limiter | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| Pass-through încărcare | ✓ (USB-C RX) | ✓ (USB-C RX) | ✓ (USB-C RX) | ✓ |
| Greutate TX | 8.8g | 8.6g | 7g | ~11g |
| Clemă TX | Nitinol memory alloy | Nitinol memory alloy | Magnetică | Magnetică |
| Logo-free TX | ✓ | ✓ | ✗ | ✗ |
| Autonomie TX | 8 ore | 8 ore | 9 ore | 6 ore |
| Autonomie totală (carcasă) | 40+ ore | 40+ ore | 30 ore | 18 ore |
| Aplicație mobilă | SmallGoGo (iOS/Android) | SmallRig App | LarkSound (iOS/Android) | DJI Mic App |
| Culori disponibile | Alb | Negru | Negru / Ivory White | Gri/Negru |
| Preț orientativ | ~$99.99 | ~$89.99 | ~$149 | ~$179 |
SmallRig S70 5716 Multi-Device este kitul perfect pentru creatorii care filmează atât cu camera mirrorless sau DSLR (interviuri, vloguri principale, producții de calitate) cât și cu smartphone-ul Android (live streaming, BTS, content rapid pe TikTok/Instagram) — un singur kit acoperind ambele dispozitive simultan, cu aceleași 2 transmițătoare și carcasa de încărcare. Camera RX se montează pe shoe-ul camerei, iar USB-C RX se insertează în smartphone — ambele receptoare funcționând independent cu aceleași transmițătoare.
Modul Stereo (TX1 pe L, TX2 pe R) permite înregistrarea simultană a 2 vorbitori cu separare perfectă a vocilor pe canalele L/R — ideal pentru interviuri, podcasturi filmate sau talk-show-uri unde editarea audio individuală a fiecărui vorbitor în post-procesare este necesară. Cele 9 EQ presets Grammy-tuned (Male, Female, Bright, Rich etc.) permit adaptarea profilului de sunet al fiecărui transmițător individual pentru un sunet natural și echilibrat al ambilor vorbitori.
Varianta albă S70 5716 este concepută pentru creatorii care utilizează sisteme de filmare cu accesorii albe sau pastel (smartphone alb, cameră albă, rig alb) sau pentru producții unde transmițătoarele trebuie să se asortizeze vizual cu îmbrăcămintea deschisă la culoare a subiectului. Designul logo-free și dimensiunile ultra-reduse (8.8 × 29mm expuse) îl fac practic invizibil pe o cămașă albă, rochie albă sau orice îmbrăcăminte deschisă la culoare — ideal pentru filmări de nuntă, sesiuni foto/video de modă sau orice producție cu subiecte în ținute deschise.
Funcția de pass-through de pe receptorul USB-C RX permite streaming live prelungit cu audio wireless SmallRig S70 fără a sacrifica bateria smartphone-ului — receptorul audio și cablul de încărcare se conectează simultan la portul USB-C, rezolvând una dintre principalele limitări ale receptoarelor USB-C plug-in de pe piață. Cele 3 nivele de noise reduction și auto limiter-ul asigură audio curat și consistent în medii de streaming variate — birou, exterior, eveniment.
Nu direct. SmallRig 5716 S70 Multi-Device include receptorul USB-C care este compatibil exclusiv cu Android USB-C, DJI Osmo și Insta360 cu USB-C. Receptorul Camera 3.5mm TRS poate fi conectat la iPhone prin adaptorul Lightning-3.5mm sau USB-C-3.5mm al Apple (vândut separat). Pentru iPhone cu receptor Lightning nativ, SmallRig oferă varianta S70-A2 (SKU diferit) cu receptor Lightning dedicat.
Da — acesta este scopul principal al kit-ului SmallRig S70 5716 Multi-Device. Ambele receptoare (Camera RX 3.5mm și USB-C RX) pot fi active simultan, ambele recepționând semnalul de la aceleași 2 transmițătoare — permițând înregistrarea simultană pe cameră și pe smartphone în același timp, cu același setup de transmițătoare.
SmallRig S70 5716 Multi-Device (White) include ambele tipuri de receptoare (USB-C plug-in + Camera 3.5mm TRS), este în culoarea albă și are un preț ușor mai mare (~$99.99). SmallRig S70-C2 5717 (Black) include exclusiv receptorul USB-C plug-in (pentru smartphone Android/DJI/Insta360), este în culoarea neagră și are un preț mai mic (~$89.99). 5716 este kitul recomandat pentru creatorii cu setup mixt cameră + smartphone; 5717 este kitul recomandat pentru utilizatorii exclusivi de smartphone Android.
SmallRig nu specifică explicit dacă preset-urile EQ pot fi setate diferit per transmițător (TX1 vs TX2) în fișele tehnice publice. Din aplicația SmallGoGo, setările EQ se aplică global sistemului. Pentru o gestionare individuală a preset-urilor per transmițător se recomandă verificarea aplicației SmallGoGo pentru funcționalitățile detaliate per canal.